Kodėl gaišta žuvys. Karštą vasarą ar šaltą žiemą lankantis prie vandens telkinių galima pastebėti liūdną reiškinį. Prūde, tvenkinyje ar ežere pastebimos nugaišusios žuvys. Taip, tam yra tam tikros priežastys, nors kelios jų yra žinomos kaip plačiai paplitusiomis, kai kurias tenka ištirti aplinkosaugininkams. Todėl susiruošusiems išsikasti tvenkinį, nedidelį prūdelį ar įžuvinti natūralų ežerą naudinga žinoti, kodėl jų vandens telkinyje žuvys gali nugaišti.
Kodėl gaišta žuvys – prūde, tvenkinyje, ežere
Šilumos pliūpsniu lauke apie atėjusį naują sezoną prasinešusi vasara daugelį paskubino patraukti link vandens telkinių. Klaipėdoje visi traukia prie jūros, Kaune prie Kauno Marių, o Vilniuje ir kituose miestuose ar rajonuose traukiama prie ežerų. Tačiau ne visiems maudynės gali prasidėti smagiai. Itin karštomis vasaros dienomis, atvykus prie vandens telkinio galima pastebėti „juosta ar dėmę” į krantą išplautas nugaišusias žuvis. Kai kurie pramogų mėgėjai į tokį vandenį bristi nedrįsta, baiminasi ir dėl savo sveikatos.
Naudinga pasidomėti:
- Kaip apsaugoti žuvis tvenkinyje;
- Kokius vandens filtrus rinktis;
- Kaip isnaikinti vorus lauke;
- Kanalizacijos kvapo naikinimo priemone;
Žiemą maudynėmis mėgaujasi tik pirtininkai ir sveikuoliai, kurie taip grūdina savo organizmą. Tačiau iškirtus eketę prie lieptelio nuo pirties taip pat galima prarasti smagią nuotaiką. Vos iškirtus eketę į vandens paviršių iškyla nemažas nugaišusių žuvų skaičius. Gaila ne tik tik pramogų, bet ir žuvų, kurios, tikėtina buvo prižiūrimos, maitinamos, saugomos.
Pagrindinės priežastys kodėl gaišta žuvys lankomame tvenkinyje ar ežere jau senei yra žinomos.
- Per didelis karštis;
- Per didelis šaltis;
- Nepakankamas deguonies kiekis vandens telkinyje;
- Retais atvejais – bakterijos, virusinės infekcijos.
Per didelis karštis ir šaltis – pražudo žuvis
Esant dideliam karščiui ar šalčiui lauke į tai reaguoja ne tik žmonės, bet ir gyvūnai, tame tarpe ir žuvys. Vasaros karščiai itin pražūtingi vandenyje veisiamoms žuvims. Nepasirūpinus jų saugumu žuvys gali nugaišti dėl deguonies stygiaus kūdroje, prūde, tvenkinyje ar net natūraliame ežere. Esanti dideliems karščiams žuvys gaišta net srauniose upėse.
Žaltą žiemą žinome, kad vandens paviršių padengia ledas ir priklausomai nuo žemos temperatūros lygio ledas storėja arba lieka plonu. Itin didelis šaltis ir žema temperatūra sukausto į ledą visą vandens telkinio paviršių, užsąla net ežerai. Atsiradus paviršiuje ledui, vandenyje po juo pradeda stigti deguonies, kas taip pat veda prie žuvų gaišimo.
Priklausomai nuo oro permainų ir svyravimų ir priklauso reiškinys, koks kiekis žuvų nugaiš Jūsų iškastame. prižiūrimame ar lankomame vandens telkinyje – prūde, tvenkinyje, ežere.
Ką daryti, kad žuvys negaištų kritiniu laikotarpiu
Nors vasaros ir žiemos Lietuvoje nėra itin karštos ar šaltos, tačiau būna dienų, kai temperatūros pasiekia ne tik mums, bet ir gyvūnams kritines ribas. Todėl praktiški tvenkinių ar ežerų savininkai apie galinčias užklupti tokias problemas ir jų sprendimų variantus jau yra numatę iš anksto. Šių savininkų auginamos ir prižiūrimos žuvys negaišta nei šaltais žiemos, nei karštais vasaros laikotarpiais. Kritinėms temperatūroms esant ilgesnį laiką nei kelios dienos sumanių savininkų žuvys vandens telkiniuose negaišta, joms deguonies netrūksta nei karštą vasarą, o tvenkiniai ar ežerai neužšąla žiemą.
Tokiai vandens telkinių priežiūrai savininkai naudoja įrankius. Difuzoriai tvenkiniams, štai kokius įrankius naudoja sumanūs vandens telkinių savininkai, kurie siekia apsaugoti auginamas ar veisiamas žuvis, kad jos negaištų nei žiemą, nei vasarą.
Difuzoriai tvenkiniams
Difuzoriai arba dar kitaip vadinami vandens aeratoriai yra naudojami siekiant turimą vandens telkinio plotą prisotinti pakankamu deguonies kiekiu. Vykstant tokiam procesui vandenyje žuvys negaišta. Taip, gali nutikti tam tikrų atvejų kai žūsta silpnos žuvys, tačiau tam didesnę įtaką kitos priežastys, ne gamta ir joje svyruojanti temperatūra. Tad pasirinkus tinkamiausią, difuzoriai tvenkiniams palengvina savininkų priežiūrą. Nereikės kas vakarą klausytis Naglio Šulijos sudarytos orų prognozės rytdienai ar tikrinti kokie orai bus kitą savaitę, mėnesį.
Svarbu žinoti ir difuzorių tvenkiniams rūšis, pasirinksite lengviau. Tai Vokiečių gamintojo JAGER difuzoriai ir vandens aeratoriai, kurių kokybe džiaugiasi daugelis tvenkinių bei ežerų ar pirtelių prie vandens telkinių savininkų. Šiuos įrankius paragina įsigyti nedidelė kaina ir ilgaamžiškumas bei priežiūra, kuri nėra būtina.
Tačiau vien difuzorių – vandens aeratorių įsigyti nepakaks. Nesvarbu, kad jie nekainuoja daug. Priklausomai nuo tvenkinio ar ežero dydžio išleisite vos apie 30-70 Eurų su PVM. Kaina pakils jei tvenkinys ar ežeras bus didesnis, gilesnis ir norėsite, kad jis neužšaltų net ir pačių šalčiausiu žiemos laikotarpiu. Tad prie šių tvenkinių aeravimui naudingų difuzorių Jums teks įsigyti oro padavimo pompą, jei ūkyje neturite kompresoriaus.
Orapūtės tvenkiniams
Tam, kad vandenyje sklandžiai veiktų difuzoriai ir aeratoriai, Jums teks įsigyti orapūtę. Taip vadinamas prietaisas, kuris generuoja tam tikrą srautą ir žarnos dėka jį nuveda iki norimo išaeruoti vandens ploto dugne esančio difuzoriaius. Orapūčių tvenkiniams galima rasti įvairių rūšių, pajėgumų ir kokybės. Ieškantiems itin aukštos kokybės ir ilgaamžiško veikimo, oraputes SECOH yra tai ko ieško ir tikisi atrasti kiekvienas tvenkinio ar ežero savininkas. Japoniškos technologijos patikimumas pritraukia itin praktiškų savininkų dėmesį. Šios orapūtės nereikalauja didelės priežiūros ir nors gamintojas rekomenduoja orapūtėse esančias membranas keisti kas 2 metus, membranos oraputei SECOH gali būti keičiamos po 3-4 ar net 5 metų. Membranų susidėvėjimas orapūtėje SECOH priklauso nuo intensyvaus naudojimo ir intervalų poilsiui. Nuolat tvenkiniui orą pumpuojančios orapūtės SECOH membranos susidėvės greičiau, jei nesant poreikiui ji bus palikta veikti. Rudenį ir pavasarį ar dalį žiemos ar net vasaros jų veikimas gali būti normuojamas intervalais. Todėl nustačius tinkamą režimą orapūtei membranos tarnaus ženkliai ilgiau.
Naudinga atminti, kad tvenkiniams rekomenduojamos orapūtės SECOH genda itin retai ir pagrindinė detalė, kurią teks kaskart pasikeisti, tai membranos orapūtei. Jų kaina nėra didelė, vos 25-27 eurai. Pasikeisti nėra sudėtinga ir patiems.
Kodėl gaišta žuvys – Vandens aeratorių komplekto kaina
Smulkiai apskaičiuoti kiek kainuoja vandens aeratoriai – difuzoriai yra sudėtinga. Tačiau kainai svyruojant nuo 200 iki 500 eurų su PVM, praktiški vandens telkinių savininkai į ją žvalgosi mažiausiai. Tačiau kainą galima sužinoti nesudėtingai.
- Orapūtės nedideliam prūdui, tvenkiniui ar ežerui pakanka ir SECOH JDK-S-60, kurios kaina siekia apie 165 eurus su PVM;
- Nedidelio tvenkinio aeravimui dažniausiai naudojami vamzdiniai difuzoriai JAGER TD 65-500. Jo kaina taip pat nėra didelė, vos 34-40 eurų už ilgai tarnaujantį vandens aeratorių;
- Oro padavimo žarna. Jos Jums neapskaičiuosime nežinant kiek jos reikės skaičiuojant nuo orapūtės SECOH iki difuzoriaus JAGER TD 65-500. Tačiau žinant, kad kaina prasideda nuo 2 eurų už metrą, nesudėtingai pasiskaičiuosite ir patys;
- Įvairios jungtys ir stabilus inkaras ant ežero ar tvenkinio dugno. Ši dalis yra įdomiausia, nes jos kainos nežino niekas. Praktiški savininkai ją susikonstruoja patys. Tačiau jungiant plastikinius vamzdžius, kad į jį pripilti smėlio difuzoriaus nuleidimui ir išlaikymui dugne galima išleisti nedaug. Praktiški savininkai visada randa praktiškas išeiti. Svarbu, kad inkaras dugne neleistų vibruoti aeratoriui, kas gali kelti nerimą žuvims.
Taigi, kaip matote, žuvų įtakai tvenkinyje, ežere ar prūde įtakos turi ne tik kritinės oro sąlygos, bet ir jų savininkų sprendimai arba pasyvumas. Todėl prieš išsikasant, įžuvinant vandens telkinį rekomenduojame pasverti finansine išlaidas, kurios gali atsirasti ne tik įsigyjant tvenkinių ir vandens aeravimo priemones, bet ir gaištant laiką renkant nugaišusias žuvis (įžuvinimas taip pat galėjo kainuoti).
Saugokite tai ką sukūrėte patys ir vandens telkinius prie kurių įkūrėte pramoginę/-s zonas ir klausimas kodėl gaišta žuvys bus atsakytas praktiškai – BukSvarus.lt