Kada reikia valyti šulinį

Geg 17, 2023 | Straipsniai

Kada reikia valyti šulinį. Nors Lietuvoje populiarėja vandens naudojimas buityje iš gręžinių, vis dar nemažai galima rasti paviršinio vandens šulinius. Kadangi tokio vandens sistemos pasak Visuomenės sveikatos priežiūros centro specialistų kokybė yra prasčiausia, jų priežiūrai ir valymui privaloma skirti dėmesio daugiau. Deja, bet šulinio valymu susirūpinama tik pastebėjus akivaizdžius vandens skonio ir kvapo pokyčius. Tad, kada reikia valyti šulinį naudinga žinoti kiekvienam, kuris naudoja ar ketina panaudoti šulinio vandenį kaip geriamą, tiekimui į namus.

Kada reikia valyti šulinį

Kada reikia valyti šulinį

Paviršinio vandens šaltiniai – šuliniai turi ypač daug sudedamųjų dalių, kurių ne visos yra saugios žmonių organizmui ar net sveikatai. Kai kurie sukelia diskomfortą dėl nemalonaus vandens kvapo, o „stovintis” nenaudojamas vanduo šulinyje gali sukurti žalumą ar padėti atsirasti net gyviams.

Mineralų, nitritų ir nitratų, geležies, kalcio, magnio ir kitų medžiagų išvalymui ir iš vandens šalinimui yra naudojami filtrai. Vandens filtrų paskirtis yra užtikrinti nepageidaujamų medžiagų efektyvų pašalinimą. Tačiau net ir tokiu atveju neišnyksta poreikis šulinio valymui. Neretai šulinio vandenyje galima rasti įvairios kilmės bakterijų. Visuomenės sveikatos centro specialistai rekomenduoja ypač didelį dėmesį skirti žarninėms lazdelėms, stafilokokams, listerijos bakterijoms, kurios sukelia listerioze. Tačiau didysis bakterijų ir virusų bei patogenų sąrašas gali rimtai išgąsdinti.

  • Salmonella typhi – vidurių šiltinės sukėlėja;
  • Vibrio cholerae – choleros sukėlėja;
  • Escherichia coli – kolienteritų sukėlėja;
  • Leptospira spp. – leptospirozės sukėlėja;
  • Burkholderia pseudomallei – melioidozės sukėlėja;
  • Vibrio spp. (Vibrio parahaemolyticus) sukelia parahemolitinių vibrionų susirgimus;
  • Legionella pneumophila sukelia legioneliozę;
  • Clostridium spp. (Clostridium botulinum) sukelia klostridijozes (botulizmą);
  • Salmonella spp. sukelia salmoneliozę, A ir B paratifus;
  • Shigella dysenteriae – dizenterijos sukėlėjas;
  • Shigella spp. sukelia šigeliozę;
  • Francisella tularensis – tuliaremijos sukėlėja;
  • Hepatitis A – Botkino ligos sukėlėjas;
  • Enterovirus A, B – Koksaki susirgimas;
  • Enterovirus C – poliomielito sukėlėjas;
  • Naegleria fowleri – pirminio amebinio meningoencefalito sukėlėja;
  • Acanthamoeba Balamuthia mandrillaris – amebinio encefalito sukėlėja;
  • Giardia intestinali – liambliozės sukėlėja;
  • Cryptosporidium spp. – kriptosporidiozės sukėlėja.

Tačiau į paniką pulti nėra pagrindo. Toks kiekis bakterijų aptinkamas ypač retai. Pagrinde šulinio vandenyje po bakteriologinio tyrimo laboratorijoje yra aptinkamos žarninės lazdelės ir žarniniai enterokokai. Šulinio vandenyje nustačius šiuo parametrus tokį vandenį griežtai draudžiama naudoti kaip geriamą ir maisto gamybai. Tokiu atveju atsiranda rimtas pagrindas šulinio valymui ir dezinfekavimui.

Žaliuoja vanduo šulinyje ir plaukioja gyviai

kada reikia valyti šulinįŽaliuoja vanduo šulinyježalumos valymas nuo betono

Neretai išsivalyti šulinį atsiranda ir kitais atvejais. Lietuvoje galima rasti nemažai sodybų laikino gyvenimo tinkamų objektų, kuriuose nevyksta nuolatinis gyvenimas. Tokie objektai yra kaip investiciniai, kuriuose apsilankoma vos kartą ketvirtyje ar dar rečiau. Būtent tokiuose objektuose atsiranda problemos su „stovinčiu” vandeniu. Kadangi vanduo šulinyje nesikeičia, nejuda, todėl per tam tikrą laikotarpį gali atsirasti augmenija, daug dumblo ant šulinio dugno ar net smulkūs gyvūnai. Todėl tokius šulinius taip pat naudinga išvalyti ne tik dezinfekuojant, bet ir pašalinant atsiradusią žalumą.

Šulinyje rasti nugaišę gyvūnai taip pat gali pridaryti rūpesčių. Įkritę gyvūnai iki kol „nurimsta” į vandenį gali išskirti nedidelį ar didesnį kiekį išmatų. Kaip žinia, jose ypač gausu žarninių lazdelių ar enterokokų. Todėl dezinfeluoti tokį šulinį yra būtina siekiant apsaugoti savo ir savo artimųjų sveikatą. Ypač lazdelės pavojingos kūdikiams ir mažiems vaikams. Todėl nedidelė investicija į sulinio dezinfekavimo priemone apsaugos visus sodybos ar sodo lankytojus ar sezoninius gyventojus nuo dar rimtesnių problemų – rimtų sveikatos sutrikimų. Panaudojus reikiamą kiekį priemonės šulinių dezinfekavimui Jūs ne tik dezinfekuosite nuo dugno (dugnas taip pat dezinfekuojasi) iki vandens „waterlinijos” rentinių sieneles. Per 2 paras ne tik išnyks gyviai, kurie iki to sėkmingai „nardė” visame vandens plote.

  • Valydami šulinį dezinfekuojančia priemone išnaikinsite ant dugno nusėdusį dumblą. Nereikės iš jo išpumpuoti vandenį, kad į jį įlipti ir gal būt rizikuoti savo sveikata ar net gyvybe norint jį iškasti ir iškelti į paviršių;
  • Nuo rentinių sienelių bus pašalinta visa atsiradusi žaluma. Sienelės liks visiškai švarios; 
  • Nereikės kviesti meistrų, kurie leisis į šulinį ir vos „pakrapštę” sieneles ar patrynę šėpečiu prašys atlygio už veiksmą, kuris negarantuoja dezinfekcijos. Druska nėra ta dezinfekuojanti priemonė, kuri pajėgtų dezinfekuoti visą šulinį;
  • Sutaupysite begales laiko. Vos 2 paras išlaukus šulinys bus švarus nuo organikos ir dezinfekuotas;
  • Sutaupysite lėšų.

Kaip vyksta šulinio valymas

Didelių pastangų norint išvalyti šulinį nereikia. Priemonės kiekis yra skaičiuojamas pagal vandens tūrį šulinyje. Įprastas šulinio rentinys yra skaičiuojamas kaip turintis 1m3 vandens. Dezinfekavimo priemonės kiekis 1m3 yra rekomenduojamas 1 litras. Tai 1000 mililitrų dezinfekavimo priemonės, kurios kiekį rekomenduojama padidinti norint atstatyti apleistų vandens šulinių darbines funkcijas (įsigyta sodyba su senei nenaudotu šuliniu, fiksuotos pavojingos bakterijos ar virusai). Supylus priemonę į šulinį šiek tiek vanduo sujudinamas, kad dezinfekantas pasiskirstytų po visą vandens tūrį. Pakanka vos 4-5 kibiru su svareliu nuleidimo ir pakėlimo. Galima panaudoti kompresorių ir leisti jam paburbuliuoti pusę minutės ar mažiau. Po šio veiksmo vanduo šulinyje yra paliekamas 2 paroms. Atmintina, valant šulinį su S.S.Ag 25 vandenį naudoti griežtai draudžiama. 

Po 2 parų išpumpuokite vandenį iš šulinio kelis kartus. Taip leisite jam prisipildyti nauju vandeniu. Viskas, vandenį galima naudoti pagal paskirtį – šulinys bus pilnai išvalytas ir dezinfekuotas.

Svarbu laikytis visų saugumo reikalavimų, naudojimo instrukciją naudojant biocidines priemones.

Likite saugūs ir švarūs – BukSvarus.lt