Kodėl kemšasi infiltracinis šulinys – priežastys

Bal 13, 2023 | Straipsniai

Kodėl kemšasi infiltracinis šulinys. Valytų nuotekų – techninio vandens infiltraciniai šuliniai ar sistemos yra montuojamos kartu su individualiais bio valymo įrenginiais. Jo funkcija yra padėti aplinkai „įsisavinti” nuo taršių buitinių teršalų išvalytas nuotekas. Tačiau, beveik kas ketvirtas ar net trečias nuotekų valymo įrenginių savininkas susiduria su itin sudėtinga problema, po tam tikro laiko infiltracinis šulinys užsikemša. Tad akivaizdu, kad kiekvienas susidūręs su panašia problema pradeda domėtis, kodėl kemšasi infiltracinis šulinys ir kodėl vanduo nesusigeria.

Kodėl kemšasi infiltracinis šulinys

Kodėl kemšasi infiltracinis šulinys

Kodėl vanduo nesusigeria infiltraciniame šulinyje? Toks klausimas nėra aktualus gyvenantiems daugiabučiuose arba, buitines nuotekas išvalymui išleidžiantiems į centralizuotą miesto ar rajono kanalizaciją. Infiltracinio šulinio užsikimšimo problema aktualiausia yra turintiems individualų namą su biologiniais nuotekų valymo įrenginiais. Deja, tačiau apie infiltracinio šulinio būklę savininkai susimasto tik po to, kai valytas/techninis vanduo nustoja gertis į gruntą. Todėl sužinoti priežastis kodėl infiltracinis šulinys kemšasi ar gali užsikimšti yra naudinga kiekvienam nusprendusiam persikelti gyventi į individualų namą ir individualiai valyti nuotekas.

  • Viena pagrindinių užsikimšusio infiltracinio šulinio priežasčių yra techninės klaidos, kurias daro individualius veiksmus atliekantys savininkai.

Į valymo įrenginius ar tą patį infiltracinį šulinį nuvedamas lietaus vanduo. Gausūs krituliai ar tirpstantis sniegas apkrauna valymo įrenginius, todėl neišskaidytos taršios medžiagos nuotekose yra sunešamos į infiltracinį šulinį, kad įtakoja itin greitą užsikimšimą. Dulkės ir kitos dalelės lietaus vandens suneštos į infiltracinį šulinį jį „užcementuoja”. Priemonių tokios problemos sprendimui nėra. Teks pagalvoti apie naujo šulinio kasimą arba esamo gilinimą iki 1-2 metrų;

Į valymo įrenginius yra nukreipiamas vanduo, kuris praplauna naudojamus vandens filtrus. Į valymo įrenginius subėgantis gausus vanduo taip pat apkrauna juos ir visas neišvalytas taršias medžiagas suneša į infiltracijos sistemą – šulinį. Toks sprendimas taip pat veda prie infiltracinio šulinio užsikimšimo problemos atsiradimo.

Naudinga pasidomėti:

Didžiausia problema yra atlieka – dumblas

Dumblas – susidaro nepakankamai išsiskaidžius nuotekose esančioms taršioms medžiagoms. 

Valymo įrenginių nepakankama priežiūra. Nors valymo įrenginių gamintojai deklaruoja, kad bakterijos kanalizacijai nėra reikalingos jų įrenginiams, dėl atsirandančio dumblo problemos nuotekų valymo metu sutinka visi. Todėl nenaudojant biologinių priemonių kanalizacijos bei valymo įrenginių darbo palengvinimui, susidaręs dumblas išvalyto vandens pagalba yra sunešamas į infiltracinį šulinį, o iš jo į gruntą ir žemės gelmes. Žemės kanalais keliaudamas dumblas, per tam tikrą laikotarpį, koriuose, sudaro plėvelę, kuri sumažina vandens susigėrimo plotą. Bėgant laikui, dumblo plėvelei „atkirtus” daugelį kanalų žemėje, išvalytos nuotekos pradeda kauptis infiltraciniame šulinyje, nes nebeturi kelių kur susigerti. Tai tampa rimta problema, nes kas savaitę ar net kelis kartus per 7 dienas tenka kviesti asenizacijos mašiną, kad vandenį iš infiltracinio šulinio ištrauktų. Atsiranda nemažos išlaidos ir laiko gaišimas, kurio galima išvengti.

Bio plėvelė pagreitina užsikimšimą

Stebint padažnėjusių užsikimšimo atvejų tenka pastebėti, kad kai kuriose teritorijose meistrai yra pamėgę ant infiltracinio šulinio dugno kloti bio plėvelę. Toks veiksmas deklaruojamas dar efektyvesne aplinkos apsauga. Tačiau toks techninis sprendimas veda prie greito dugno užsikimšimo, nes net ir iš krano per bio plėvelę tekantis vanduo prateka lėtai. Todėl po metų galima jau planuoti plėvelės šalinimo veiksmą paliekant dugną laisvai „kvėpuoti”. Nuotekų valymo įrenginiai yra skirti taršių medžiagų išvalymui iš atkeliavusių nuotekų – vandens. Tad bet kokios meistrų rekomendacijos dėl draudžiamų naudoti buitinių valymo priemonių ar net tualetinio popieriaus yra tik apsidraudimas dėl galimų atsirasti pretenzijų dėl sutrikusio įrenginio darbo: nemalonūs ir erzinantys kvapai, pluta paviršiuje, biologinio proceso nebuvimo ir kt…

Kaip išvengti infiltracinio šulinio užsikimšimo

Pradžioje naudinga suprasti, kad infiltracinis šulinys yra skirtas tik valyto vandens suleidimui į gruntą. Jokie pašaliniai vandens įterpimai nuo lietaus latakų, garažo trapų ir kitų mazgų negali būti daromi dėl vienos priežasties – infiltracinis šulinys užsikimš greičiau, nei pradėsite domėtis priežastimis, kodėl tai nutinka. Todėl vienas iš pagrindinių būdų išvengti infiltracinės sistemos užsikimšimo yra bakterijos, kurias rekomenduoja BukSvarus.lt specialistai biologinių valymo įrenginių priežiūrai. Nuotekų valymo procese bakterijos yra svarbiausias pagalbininkas, kuris pagreitina taršių medžiagų biodegradacinį/irimo procesą.

Daugelis meistrų savininkus ramina, kad turint orapute valymo irenginiams daugiau jokių priemonių nebereikia. Tačiau tokie raminimai, greičiausiai ir lieka tik nuraminimu, atsakant į klientų klausimus ar daugiau nieko nereikės, nes ir taip turi daug išlaidų montuojant nuotekų valymo sistemą. Deja, tik po tam tikro laiko savininkai supranta, kad ramybė truko ne ilgai. Vieniems ji trunka vos metus, kitiems šiek tiek ilgiau, nuo 2 iki 5 ar net 10 metų. Laikotarpis iki galimos problemos atsiradimo trumpėja ar ilgėja priklausomai nuo to, ar yra naudojamos biologinės bakterijos kanalizacijai ir valymo įrenginių darbo palengvinimui – ir mikro dumblo išskaidymui ar pasiduota montuotojų įtikinamiems posakiams, kad nieko naudoti nereikia.

Dumblas – taršių medžiagų skaidymo atlieka, kuri ir tampa pagrindine užsikimšimo problema, jei nuotekų valymo įrenginių savininkai nenaudoja jokių bakterijų taršių medžiagų nuotekose išskaidymo pagreitinimui. Todėl mikro dumblas jau išvalyto vandens dėka keliauja į infiltracinę sistemą, per ją į žemę ir žemės korius, kuriuose ir pradeda „kurti” plėvelę, kuri nepraleidžia vandens susigėrimui. Nesvarbu kaip buvo paruoštas infiltracinio šulinio dugnas, meistrai dėl užsikimšimo nėra kalti. Gruntas, kurį sudaro skalda, žvyras ir smėlis praleidžia mikro dumblo daleles, todėl užsikemša ne pats dugnas, bet žemės kanalai/koriai. Jų atkimšimui tenka panaudoti brangią biologinę priemonę – itin koncentruotą bakterijų bei fermentų preparatą.

Priemonė susidariusios problemos šalinimui

Iš praktinės patirties galima tvirtinti, kad net ir brangi biologinė priemonė gali padėti ne visada. Tam įtakos turi aukščiau išvardintos priežastys: klaidingi techniniai sprendimai, nepriežiūra. „Užcementuotų” žemės kanalų atkimšti nepavyks, todėl neverta net bandyti. Atstatyti valyto vandens pralaidumą į žemės gelmes gali būti sudėtinga ir daugelį metų nenaudojus jokių bakterijų bei priemonių šulinių ar valymo įrenginių priežiūrai. Susidariusi itin stora dumblo plėvelė gali būti neįveikiama net ir itin koncentruotam preparatui. Neretai su tokiomis problemomis susiduria naujakuriai, kurie įsigijo nenaujos statybos individualų namą su vietiniai valymo įrenginiais. Pardavėjai gali nuslėpti, kad daug metų įrenginiai buvo prižiūrimi atsainiai, taupant, todėl žemėje susikaupė itin daug dumblo, kuris gali būti „nepajudinamas” jokia priemone.

Kodėl kemšasi infiltracinis šulinys – Priemonė yra pigiau

Jei dumblo plėvelė susidarė neseniai, BukSvarus.lt infiltracinių šulinių priežiūros priemonė gali padėti išspręsti problemą pigiau, nei kasti naują šulinį. Ypač jei namo kiemas jau sutvarkytas, suklotos trinkelės ir susodinti augalai. Priemonės sudėtyje esantys didelės koncentracijos fermentai iki keliasdešimt kartų pagreitina dumblo skystinimo procesą. Valyto vandens dėka į žemės gelmes keliaudama priemonė daro tiesioginę įtaką susidariusiai plėvelei. Priklausomai nuo jos storio ją išardo per kelias dienas ar mėnesį. Apsilankę prekėje sekant nuorodą sužinosite kaip pasiruošti atkimšimo procesui, kad jis taptų itin efektus ir vandens pralaidumas būtų atstatytas maksimaliu rezultatu. Svarbu nepamiršti, kad visada galite pasikonsultuoti su specialistais, jei abejojate sprendimais.

Jei valymo įrenginius tik pasileidote, ši informacija galėtų padėti išvengti greitų ir rimčiausių problemų – BukSvarus.lt